Plánujete si pořídit malého společníka s krunýřem, který se stane Vaším novým členem domácnosti? Jak nejlépe pečovat o suchozemskou želvu, co ji nejvíce chutná a prospívá? Projděte si s námi důležité body péče o želvu, aby Vás její chov v žádném případě nepřekvapil. Přesto že je želva celkem nenáročný tvor, i starost o tohoto mazlíčka má svá pravidla.
Suchozemská želva je svým krunýřem velmi originální domácí mazlíček. Určitě za Vámi nepřijde jako pes, nebo kočka, ale svou společností Vás rozhodně potěší. Teplomilná želva potřebuje ke svému životu dostatek prostoru pro prozkoumávání. Přesto, že je celkem pomalá, může se Vám i tak rychle dostat z dohledu. Ráda vyhledává skrýše pro úkryt, a to nejen do svého krunýře. Nastavte ji mantinely, jak daleko se může vydat. Potěší ji teplé místo, kde se bude moci s radostí vyhřívat. V příznivých podmínkách se dožívá úctyhodného věku, počítejte tedy s tím, že Vám bude dělat společnost po dlouhá léta, pokud se postaráte o její klidný a pohodový život.
Místo pelíšku, kterým disponuje Váš pes pořiďte želvě prostorné terárium. Tam bude trávit většinu svého života, proto dbejte na správnou velikost, aby nebyla příliš omezována na pohyb. Doplňte tento prostor přírodninami jako jsou kořeny, kameny, nebo další prvky pro úkryt. Postarejte se o napodobení přirozeného prostředí, které ji bude co nejvíce vyhovovat. Hlavním prvkem, který želva ocení je bezesporu výhřevná žárovka, kterou bude považovat za své slunce. Teplota pod žárovkou by během dne měla dosahovat zhruba 30–40 °C. Dopřejte želvě i místo, kde se ráda ochladí, jednak můžete poskytnou misku s vodou, nebo pravidelně rosit terárium. Pokud máte k dispozici zahradu, nebo zatravněnou plochu, můžete želvu pustit ven se napást. Samozřejmě pod dohledem, aby nebyla v ohrožení dalších zvířat, nebo Vám „nefrnkla“ na neplánovaný výlet.
Ve svém přirozeném prostředí je želva býložravec, který však nepohrdne drobným hmyzem, slimákem, nebo šnekem. Téměř 90 % podílu její stravy tvoří byliny, trávy a zelené rostliny. Další pochoutkou, na které si ráda smlsne je sladké ovoce a šťavnatá zelenina. Ovoce podáváme jen jako zpestření. Nezbytné je pro želvu doplňování minerálních látek. Do krmné dávky zařaďte seno a granule vhodné pro suchozemské želvy, ty obsahují přesnou dávku vitamínů a dalších živin potřebných pro imunitní systém, trávení a celkový dobrý zdravotní stav.
Oblíbené dobroty, které želvám chutnají a prospívají:
Tak jako medvěd přečká nevlídné zimní měsíce ve stavu spánku, ne jinak je tomu u želvy. Zimní spánek není nezbytné dodržovat po celé zimní měsíce. Ale odpočinek, ke kterému ji připravíme podmínky bude pro ni zdravotním přínosem. Jak na to?
Troufnete si na neobvyklého domácího mazlíčka i Vy?