Jak ochránit citlivý psí sluch a snížit úroveň stresu na minimum při hlučném Silvestrovském veselí?

Jak ochránit citlivý psí sluch a snížit úroveň stresu na minimum při hlučném Silvestrovském veselí?

Do konce roku už nám zbývá jen krůček. Většina z nás zřejmě právě řeší vánoční výzdobu, cukroví, a především dárky pro nejbližší. Pomysleli jste už na Silvestra a s ním spojené bujaré oslavy včetně ohňostroje? Pro naše zvířecí miláčky může být tento den přímo děsivým zážitkem. Jak z toho ven? Nabízíme pár tipů nejen od veterinářů.

Prvním krokem je adaptace na neznámé zvuky

Adaptace na zvuky různého původu jsou klíčové pro pohodový život Vašeho mazlíčka. Nejen běžné zvuky domácnosti, ale i ty z vnějšího světa mohou pěkně potrápit. Zvykejte zvíře na nenadálý hluk.

Tímto výchovným krokem začněte již v raném věku zvířete. Na zvukové efekty je dobré reagovat klidně a dát tak najevo Vašemu parťákovi, že se nic neděje. Váš klid dodá zvířeti pocit bezpečí.

Pokud je Vaše zvíře zvýšeně sensibilní a bojácné není od věci řešit problém s odborníkem. Tak zvaný behaviorista může snížit stres a úzkost na únosnou hranici. Terapie vyžaduje čas a trpělivost, která ovšem přináší velký úspěch.

Rozptýlení a odvrácení pozornosti záživnou hrou

Maximálně zabavte svého mazlíčka hrou, nebo dlouhou procházkou. Odvraťte pozornost od toho, co zvíře stresuje. Pokud je to alespoň trochu možné, nabídněte psovi zajímavou hru, aport, přetahování, nebo frisbee. Perfektní bude i interaktivní hra, která vtáhne zvíře do děje. Alespoň na chvilku tak dáte zapomenout strachu, nebo úzkosti.

Buďte Vašemu mazlíčkovi oporou, nenechávejte ho o samotě, pokud potřebuje cítit Vaši blízkost. Plně postačí vlídné slovo, pohlazení. Přílišné konejšení může být naopak kontraproduktivní. Dejte mu najevo, že je vše v pořádku a jste sami v klidu a pohodě.

Funkční pamlsky, nebo doplňky stravy na utišení

Skvělou pomocnou rukou mohou být chutné funkční doplňky. Šťavnaté pamlsky plné chutí s obsahem tišících látek zmírní nepříjemné projevy strachu a úzkosti.

Přírodní aktivní složky slouží ke zvýšené produkci serotoninu, tedy antistresového hormonu. Pomáhají navodit příznivější stav při stresových situacích.

Uklidňující přípravky mohou obsahovat například účinné látky CBD, nebo léčivé byliny (meduňka, rozmarýn, lípa, máta, chmel a podobně). Poraďte se se zvěrolékařem o nejvhodnějším prostředku právě pro Vaše zvíře.

Další tipy pro snazší průběh silvestrovského veselí

  • Pokud je to alespoň trochu možné, prožijte tento den se svým mazlíčkem mimo ruch velkoměsta. Jestli máte takovou možnost, využijte ji.
  • Za vyzkoušení stojí i antistresová vesta. Poskytuje psovi pocit bezpečí.
  • Nechte Vašeho psa očipovat. V případě stresu a leknutí může zvíře zcela nevypočitatelně zareagovat a dát se na útěk.
  • Nepodceňujte intuici zvířat, je u nich více vyvinutá než u nás. Snadno vycítí naše „naladění“ a podle toho se i chovají. Zažeňte obavy a úzkost, klidný páníček rovná se spokojený a vyrovnaný pes.
  • Vytvořte Vašemu psovi místo, kde se bude cítit nadmíru spokojeně a v bezpečí. Oblíbená deka, polštář, nebo Vaše náruč.
  • Držte se Vašeho běžného režimu, rutina dodá Vašemu psovi klid.
  • Nikdy psa netrestejte, pokud se chová jinak než obvykle. Vlivem stresu může dojít k nechtěnému úniku moči, nebo netradičnímu chování.
  • Využijte doma zvuky bílého šumu, které uklidňují nejen malé děti.
  • Pokud Váš pes žije celoročně venku, udělejte výjimku a nechte ho pro tento den s Vámi doma.
  • Můžete vyzkoušet i klapky na uši, zda je Váš pes snese. Citlivý psí sluch bude tak ochráněn.